Investování v době karantény

Sedm týdnů. Přibližně takovou dobu trvala v mém případě karanténa, kdy jsem pracoval z domu a mezi ostatní lidi chodil naprosto minimálně. Měl jsem více volného času a v kombinaci s velkými propady na akciových trzích jsem usoudil, že je vhodná doba ke změnám v portfoliu.

Investování v době karantény

Ještě v lednu jsem stihl prodat akcie společnosti VISA. Nad hranicí 200 USD jsem nastavil stop loss, který se brzy zrealizoval. Akcie jsem držel od srpna 2015 s průměrnou nákupní cenou 68,58 USD za kus. Prodával jsem za 203,39 USD. Důvodem bylo, že jsem v titulu neviděl potenciál, aby dosahoval průměrné patnáctiprocentní zhodnocení jako dosud. Navíc skončila i rozhodná tříletá lhůta a příjem tak nepodléhá zdanění.

Na konci ledna jsem zařadil do portfolia akcie Avastu. Dlouho jsem je sledoval a čekal na hotovost a vhodnou příležitost. Nakupoval jsem je v průměru za 127 Kč v době, kdy akcie reagovaly výrazným poklesem na skandál s prodejem osobních údajů. Akcie po vlně koronavirových výprodejů šlo koupit i okolo pětaosmdesáti korun. Strategie chytání padajícího nože je sice někdy lákavá, ale rozhodl jsem se množství nenavyšovat a držet se svého původního záměru. Avastu věřím, má výborný produkt a je to skvělá společnost.

Po tomto obchodu v mém portfoliu nezbyla prakticky žádná hotovost. Při pozorování padajících trhů jsem se ale rozhodl investovat další prostředky. Na e-brokerovi u FIO banky jsem dokoupil dva tituly. U ČEZu jsem se dostal již s nakoupenými akciemi na průměrnou nákupní cenu 463 Kč.

Dalším titulem, který jsem přikoupil během posledních měsíců přes e-brokera, je Moneta Money Bank. Její akcie stály ještě v únoru okolo 85 Kč, následně se propadly až k současné padesátikoruně. Po nákupech jsem se dostal na průměrnou cenu 66,15 Kč a při současné hodnotě jsem hluboko v červeném. Věřím, že banka situaci zvládne a po reportování výsledků budou akcie společnosti zase stoupat.

Portfolio CZ

Měl jsem také čas se rozhlédnout mimo český trh. Dlouho jsem chtěl budovat nové portfolio složené ze zahraničních titulů a během karantény jsem se začetl do výsledků amerických firem. Poplatky za obchody na zahraničních trzích jsou na e-brokeru ale příliš vysoké, tak jsem se rozhodl vyzkoušet platformu Degiro. Registrace je snadná a rychlá. Pro ověření totožnosti jsem musel naskenovat kopii občanského průkazu a provedl jsem první vklad. Peníze jsem poslal v pátek dopoledne a byly připsány na účet v pondělí. Nevěděl jsem ale, že pokud je chci hned zainvestovat, musím provést ruční převod měn. Nevěděl jsem ale ani v jaké měně svůj účet mám, zda v korunách nebo eurech. Prostředky se mi zobrazovaly v eurech. Zkusil jsem kontaktovat podporu telefonicky i emailem. Pán na české podpoře neuměl česky a já si anglicky netroufal popsat moje problémy. Zkusil jsem to emailem. Odpověď přišla za tři dny, kdy jsem si na všechno přišel sám. Písemná odpověď dorazila opět v angličtině a potvrdila mi, že peníze se jeden den připíší a následující den o půlnoci proběhne jejich automatická konverze do EUR.

Počáteční vklad jsem rozdělil do sedmi amerických firem. Koupil jsem American Express (93,27 USD), Intel (54,9 USD), Alphabet (1229,84 USD), Coca-Cola (52,66 USD), Johnson & Johnson (137,6 USD), Novartis (75 USD) a Mondelez (48 USD). Novartis jsem stihl za 82,5 USD i prodat při desetiprocentním zhodnocení během několika týdnů. Z Coca Coly, Intelu i American Express přišly první drobné za dividendy, které jsou vypláceny čtvrtletně. Celkově je můj nový účet zhodnocený přibližně o 16 procent.

Portfolio US

Nějaký čas jsem věnoval také něčemu novému. Začal jsem se od nuly učit programovat v Angularu. Stihl jsem prozatím vstřebat pouze základy a snažím se naprogramovat něco, co mi zjednoduší život. Uvidíme, jestli na to najdu dostatek času.

A jak jste využili karanténu vy? Napište mi na email ondra@sums.cz nebo inspirujte ostatní tady v komentářích.

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz