Revize akciového portfolia

Do akcií jsem začal investovat v roce 2011. První dva roky byly z hlediska výsledků moje nejhorší. Udělal jsem spoustu začátečnických chyb a prodělal velkou část investovaných peněz. Kdo si ještě pamatuje Kit Digital nebo Orco? Skladba mého současného portfolia nesplňuje poučky z příruček, ale každý akciový titul držím z nějakého důvodu. Chybou je, že u žádné akcie nemám stanovenou exitovou strategii. Nevím tedy, co by se muselo stát, abych tyto cenné papíry prodal. Pokusím se udělat sumář svého portfolia a zamyslím se, kde leží prodejní hladina mých akcií.

Revize akciového portfolia

Telefonica O2

Průměrná nákupní cena: 165,5 Kč / ks
Podíl v portfoliu: 25,6 %
Samotného mě překvapilo, jak velká část mého portfolia je tvořena akciemi O2. Důvodem, proč mám tento akciový titul rád, jsou dividendy. Každoroční výplata akcionářům, stabilní hospodářské výsledky a výhodná cena při nákupu, to jsou jasná pozitiva. Negativem je nedostatečná diverzifikace. Čtvrtinu mých investovaných peněz mám vložených v jedné společnosti. Cílem je tedy prodat třetinu akcií před rozhodným dnem, ideálně za cenu na úrovni 270 Kč / ks.

Philip Morris

Průměrná nákupní cena: 14.500 Kč / ks
Podíl v portfoliu: 18,7 %
Dividendový titul s vysokým dividendovým výnosem. V portfoliu si chci tento titul ponechat. Prodej, který by mi finančně dával smysl, bych zvažoval jen v případě posílení nad 17 tisíc korun za akcii.

VISA

Průměrná nákupní cena: 68,58 USD / ks
Podíl v portfoliu: 11,9 %
Dividendový titul z amerického trhu. Vzhledem k produktu, který VISA nabízí, nemám v úmyslu se akcií zbavovat. Líbí se mi i podíl, který zaujímá v mém portfoliu.

Fortuna Entertainment Group

Průměrná nákupní cena: 141,1 Kč / ks
Podíl v portfoliu: 10,8 %
Jsem v pozici vytěsněného minoritního akcionáře. V současné době čekám na finanční vyrovnání ze strany nizozemské společnosti. Inkasované peníze mi dají možnost porozhlédnout se po nové akvizici.

Vienna Insurance Group

Průměrná nákupní cena: 720,3 Kč / ks
Podíl v portfoliu: 10,7 %
Titul mám v portfoliu od roku 2015. Byla spousta příležitostí jej prodat tak, abych byl alespoň na nule. Bohužel jsem vývoj společnosti nesledoval. Nerad prodávám cokoli se ztrátou. Tak jako kdokoli jiný. Zběžně jsem si prohlédl finanční výsledky společnosti a současná cena se mi zdá příliš nízká. V případě výraznějšího propadu (pod 500 Kč/ks) tak provedu rozředění průměrné nákupní ceny. Pokud by naopak akcie výrazně posílily (nad 660 Kč/ks), třetinu akcií prodám.

Moneta Money Bank

Průměrná nákupní cena: 79,8 Kč / ks
Podíl v portfoliu: 9,9 %
Dividendový titul, který brzy patrně dividendový nebude. Budoucnost společnosti je po spojení s Airbank velmi nejasná. V portfoliu mám již jednu společnost Petra Kellnera (O2), tak doufám v podobný happyend. Reportovaná čísla má Moneta hezká a dividendový výnos je vysoký. Dokonale tak prozatím zapadá do mého portfolia. Akcií bych se zbavil jen v případě velmi výhodné nabídky, což je hladina okolo stokoruny za kus.

Ishares Silver Trust

Průměrná nákupní cena: 18,47 USD / ks
Podíl v portfoliu: 4,2 %
Tento titul v mém portfoliu mi nedává vůbec smysl. Držím jej od roku 2013 a není to dividendový cenný papír. Dle trendové křivky a častých obav z brzké krize by měla cena růst. Na úrovni průměrné nákupní ceny bych titul kompletně prodal.

Z výše popsané revize je jasné, že moje portfolio potřebuje změny. Úkolem číslo jedna je snížit podíl O2 a za dobré ceny se zbavit akcií VIG a Silver Trust. Pokud by se všechny zamýšlené prodeje podařily, stoupla by hotovost na více než 40 procent. Musím tedy v průběhu roku vytipovat tři až čtyři nové tituly, které do portfolia zařadím.

A jaká je skladba vašeho portfolia?

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz