Společný běžný účet

Na začátku roku jsme se s přítelkyní rozhodli, že pro společné útraty by bylo vhodné mít běžný účet, ke kterému budeme mít oba přístup. Od společného konta očekáváme dvě platební karty a co nejnižší poplatky spojené s provozem.

Společný běžný účet

Než jsme se dohodli na společném kontu, udělal jsem si malý průzkum, jak problém společných výdajů řeší lidé v mém okolí. Někdo přispívá fixní částkou na domácnost a dál nic neřeší, jinde to měli rozdělené. Domácnost řešila žena, energie a provoz domu měl na starosti muž. Jinde preferovali model se společným účtem, kam měsíčně posílají stejnou částku a z účtu platí všechny společné výdaje. Touto cestou jsme se rozhodli jít i my.


Jak probíhal výběr?

Vytipoval jsem na internetu pětici bank, které mají v nabídce účet zdarma. Každou banku jsem kontaktoval emailem, popsal jí svůj požadavek a nechal si doporučit produkt.

Equa bank má sice pro jednu osobu účet zcela zdarma, disponentský model ani variantu se dvěma majiteli ale nepodporují. Nemají tedy žádný vhodný produkt v nabídce. U Expobank je vedení NEO účtu kompletně zdarma včetně výběrů z bankomatů v ČR i zahraničí. Za měsíční poplatek 65,- Kč je ale druhá karta k účtu. Zklamala mě také Moneta Money Bank. Účet Tom Plus je sice také zdarma, za druhou kartu si ale banka účtuje měsíčně 59,- Kč.

Kompletně zdarma tak vyšly pouze účty u mBank a Creditas. Zatímco u polské mBank bychom byli oba vedeni jako majitelé, u Creditas podporují pouze model s disponentem. Preferovanou mBank jsme ale museli nakonec také vyškrtnout. Jsem totiž jejich dlouhodobým klientem a neumožňují založit na jedno rodné číslo více než jeden běžný účet.

Jak ke společným útratám a financím přistupujete vy? Kdy a jestli vůbec jste začali řešit finance se svým protějškem?

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz