Výplata akcionářů Fortuny proběhne pravděpodobně v únoru

16. listopadu jsem byl vytěsněn z pozice minoritního akcionáře společnosti Fortuna Entertainment Group. Akcie byly automaticky převedeny z mého portfolia na nového majitele - společnost Fortbet. Od poloviny listopadu ale čekám na protiplnění ve výši 7.86 EUR (plus zákonný úrok k 9.3.2018, cena by se tedy mohla vyšplhat k částce 8 EUR).

Výplata akcionářů Fortuny proběhne pravděpodobně v únoru

O vytěsnění jsem věděl dopředu, měl jsem ale velmi málo informací o tom, jakým způsobem bude probíhat. Akcie zmizely z mého účtu v polovině listopadu, na protiplnění ale stále čekám. Nevěděl jsem, zda se o něj nemusím někde přihlásit a jestli neběží nějaké lhůty, které jsem mohl prošvihnout. Zveřejňuji proto veškeré informace, které se mi k vytěsnění podařilo zjistit.

Kontaktoval jsem svého obchodníka (Fio E-broker) s dotazem, jaký bude průběh vytěsnění a v jakém časovém horizontu mi budou vyplaceny peníze. Obchodník dle odpovědi žádné užitečné informace neměl: "Bohužel v současné době není známo, kdy a jakým způsobem dojde k vypořádání protiplnění za vytěsnění akcií Fortuna." Poskytl mi ale kontakt na paní Kadlecovou, která odpovídá na dotazy ohledně akcií Fortuny. Naštěstí paní Kadlecová byla o poznání informovanější a ochotně mi na všechno odpověděla. Postup zněl, že se Centrální depozit cenných papírů snaží domluvit s holandským úřadem o hromadném vyzvednutí protiplnění pro všechny minoritní akcionáře, kteří by tak byli vyplaceni prostřednictvím svého obchodníka. Průběh by tak byl stejný jako při obdržení dividendy ze zahraničí. Přidala také doporučení vyčkat.

Tato korespondence proběhla v listopadu a od té doby uběhly téměř dva měsíce. Obchodník mi žádné informace z vlastní vůle nezaslal, a tak jsem se rozhodl rozeslat opět emaily s dotazem na průběh vytěsňovacího procesu. Obchodník mi opět nic konkrétního nesdělil. "Způsob výplaty je aktuálně v řešení, nemáme bližší informace. Prosíme o strpení."

Zkusil jsem znovu kontaktovat i paní Kadlecovou z Centrálního depozitu cenných papírů. V obsáhlém emailu mi nastínila možnost, že mohu o protiplnění požádat sám. Zároveň mi přiblížila, v jaké fázi jsou jednání Centrálního depozitu cenných papírů s nizozemskou protistranou. "Podle dostupných zpráv zmiňovaný úřad nyní vyřizuje předcházející akcionáře vytěsněných z firem ještě před Fortunou, odhad úřednice pro vyřízení Fortuny je únor 2019." V případě, že by nedošlo k dohodě CDCP s holandským úřadem, budou všichni minoritní akcionáři kontaktováni svými obchodníky i centrálním depozitem.

Přestože mohu požádat o protiplněná napřímo, rozhodl jsem se prozatím počkat na jednání Centrálního depozitu. Ušetřený čas zkusím využít průzkumem, kam peníze z Fortuny investovat.

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Standa (15.01.2019 11:38): Ahoj-Dobrý den! A co postupné navyšování odkupní ceny akcií Fortuny majorit.vlastníkem? Bylo to z 99 Kč/akcie na 118 a nakonec myslím,že dokonce snad 182 Kč/akcie. Toto je snad také na žalobu-výsměch všem minoritům! Nebo opravdu během necelého roku takhle pronikavě narůstala hodnota firmy Fortuna? SD

Ondra (15.01.2019 15:03): Ahoj, souhlasím, že to výsměch byl, hlavně první návrhy. Kdo si spočítal hodnotu a udělal nějaký benchmark na trhu, věděl, že je to nesmysl. Na druhou stranu akcie dost lítaly nahoru dolů. Byly i za padesátikorunu. Když byla oznámena výkupní cena cca 199 Kč /kus, daly se na RM systému koupit za 185 Kč. Toho jsem třeba já využil...

Martin (23.03.2019 11:10): Dobrý den, máte nějaké další informace? Už to trvá moc dlouho. Zvažuji jaký další postup zvolit. Víte někdo, jaká práva máme jako bývalí akcionáři? Jsou nějaké lhůty, do kdy to musí vyřešit?

Ondra (29.03.2019 09:57): Ahoj :) Já jsem v prvé řadě kontaktoval nizozemskou společnost a požádal ji o dvě informace - vyjádření, proč se nedohodli s CDCP a očekávaný termín výplaty protiplnění. Pokud bude podána žaloba a dojde ke změně protipnění, bude toto protiplnění vyplaceno všem vytěsněným akcionářům. Vycházím z této informace. "Soudní rozhodnutí, kterým bylo přiznáno vytěsněnému akcionáři právo na jinou výši protiplnění, je pro hlavního akcionáře závazné i vůči ostatním vytěsněným akcionářům, a to samozřejmé také vůči těm, kteří právo na dorovnání neuplatňovali. Stejně jako soudní rozhodnutí je po novu pro hlavního akcionáře závazná i dohoda o dorovnání protiplnění, na které se hlavní akcionář shodne s vytěsněným akcionářem mimo soudní řízení. I v tomto případě bude dohodnutá výše protiplnění závazná vůči všem vytěsněným akcionářům." Zdroj: https://domaci.ihned.cz/c1-62294020-squeeze-out-v-zakonu-o-obchodnich-korporacich Pokud se dozvím nějakou zajímavou informaci, budu ji sdílet na blogu, případně v emailu, který zasílám přihlášeným uživatelům.

Petra (06.04.2019 15:35): Dobrý den, Ondro, mohu se zeptat zda-li se Vám podařilo získat nějakou informaci o očekáváném termínu protiplnění? Nebo snad někomu jinému? A konec konců i to proč se ani téměř po půl roce nedohodli? Začíná mi to připadat, že je to jen nějaká výmluva. Víte o tom někdo něco víc,prosím?

Ondra (08.04.2019 14:44): Ahoj Petro. Bohužel nikdo žádné nové informace nemá. Zkoušel jsem položit dotazy také přímo holandskému úřadu, ale odpověď mi nepřišla (dnes je to 10 dnů). Třeba se ještě ozvou. Z FIO banky, kde mám obchodní účet přišla potřetí za posledních 6 měsíců stejný odpověď (tj. nic nevíme, až budeme vědět, ozveme se). A z Centrálního depositu jsem ujištěn paní Kadlecovou (ředitelkou provozního odboru), že jakmile bude mít informaci od holandského úřadu, že ji bude distribuovat dále. Zatím také čekám a nelíbí se mi nekomunikace směrem k vytěsněným akcionářům. :(

Petra (10.04.2019 22:04): Moc díky za informaci. Tak to jsme na tom úplně stejně. Paní z Fortuny, která má na starosti akcionáře dává ty samé informace :o(. Tak doufejme, že se to nějak pohne.

vlpolak (23.04.2019 13:59): nové zprávy na http://www.fortunagroup.eu/cz/investori/vytesneni_minoritnich_akcionaru/index.html

Jirka (18.07.2019 10:28): Dnes je 18.7.2019 a stále žádné informace ani zprávy. Máme nějakou jinou možnost domoct se svých práv?

Martin (02.05.2021 12:32): Ahoj, nemate prosim jeste nekde ty formulare pro zadost o vyplatu do Holandska? Na webu fortuna uz nejskou k dispozici. Kdybyste byli nekdo tak hodni a poslali mi to na mvarmuza@gmail.com byl bych neskonale vdecny.

Ondra (03.06.2021 18:16): Informaci o vytěsnění na webu stále mají, jen je na jiné adrese: https://www.feg.eu/cs/squeeze-out

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz