Základy investování na kapitálovém trhu

03. 05. 2019 - vzdělání - komentáře: 0

V dubnu jsem navštívil přednášku Základy investování na kapitálovém trhu od Fio banky. Byl to seminář pro úplné začátečníky v rámci Školy investování pro každého. Nedoufal jsem, že se dozvím něco nového. Alespoň jsem si ověřil, že zvládám základy. Nakonec jsem si odnesl i několik nových užitečných informací. Pokud chcete s akciemi začít, určitě se přihlaste a běžte si přednášku poslechnout.

Základy investování na kapitálovém trhu

Na přednášce se probírají základní pojmy a principy samotného investování. Pokud víte, co je to akcie, dividenda nebo rozhodný den, budete se asi jako já většinu času nudit. Můžete se zúčastnit také seminářů na témata Obchodování na zahraničních burzách a nebo Efektivní krátkodobé obchodování v praxi, která je pro zkušenější investory. Účast je zdarma a každý seminář vám zabere přibližně dvě hodiny.Fio fondy

Prostřednictvím Fio banky nakupuju akcie a spravuju své portfolio. Nevěděl jsem, že místo do akcií mohu investovat také do akciových podílových fondů. Já už pravidelně investuji do jiného fondu (o tom někdy příště), takže nemám v plánu se přímo zapojit. Zaujala mě ale webová stránka www.fiofondy.cz a začetl jsem se do měsíčních zpráv. Zveřejňují nejen aktuální skladbu portfolia, ale také odůvodňují jednotlivé nákupy a komentují změny na trhu. Můžete zkoumat buďto fond domácího nebo globálního trhu. Tyto zprávy mi posloužily pouze jako inspirace, na které akcie se zaměřit a případně věnovat jim svůj čas a podrobnější průzkum. Složení českého portfolia, které je tvořeno zejména společností ČEZ a bankami, je dost jiné od toho mého.

Poplatky na zahraničních trzích

Poplatkům u Fia jsem nikdy nevěnoval zvláštní pozornost. Nakupuji většinou české akcie a snažím se vždy nakupovat v lotech. Na přednášce jsem ale viděl černé na bílém, jak můj obchod mohou prodražit. Za nákup akcie na německé burze je minimální poplatek 9,95 EUR, na americkém trhu 7,95 USD za nákup do 100 kusů a o dva dolary více při vyšším množství. Poslední dobou se zabývám analýzou svých nákladů a zvažuju, že bych pravidelnou částku investoval do amerického indexu. U Fia by tyto měsíční nákupy ale nedávaly smysl, protože poplatky jsou příliš vysoké. V minulosti jsem využíval obchodní platformu Degiro, kde poplatky vypadají příznivěji (kalkulátor nákladů Degiro, poplatky)

Zdroje

Přednáška obsahovala také zdroje pro začátečníky, odkud by měli čerpat prvotní informace. Myslím, že mi neuškodí si tuto základní literaturu prostudovat. Začal jsem knihou Naučte se investovat od Daniela Gladiše.

Další knihy pro začátečníky: Inteligentní investor (Graham), Osobní a rodinné finance - Jak chytře investovat (Filip), Investiční strategie pro třetí tisíciletí (Kohout), Finanční trhy (Rejnuš).

Internetové zdroje: fio.cz, akcie.cz, rmsystem.cz, finviz.com, finance.yahoo.com, google.com/finance

V minulosti jsem se hodně učil metodou pokus omyl a stálo mě to bohužel i dost peněz. V poslední době spíše čtu a dvakrát si své investice rozmýšlím. Zajímalo by mě, jak se vzděláváte vy. Čtete knihy, navštěvujete přednášky nebo raději všechno zkoušíte na vlastní kůži?

Stále se učím. Mám v článku chybu, nepřenost nebo byste udělali něco lépe? Napište mi na ondra@sums.cz. Děkuji všem, kdo mi pomáhají se zlepšovat. ❤️

Komentáře

Jméno a text jsou povinná pole a musí být vyplněna před odesláním formuláře.

Spam protection. Please write number twenty-five:

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz