Ahoj!

Jmenuju se Ondra a jsem pracující třicátník. V prosinci roku 2018 jsem se rozhodl, že budu zodpovědnější ke svým penězům. Používám různé investiční nástroje a ne ve všech mám přehled jak se mi vlastně daří zhodnocovat peníze. A nebo taky nedaří. Platím penzijní připojištění a investuji do podílových fondů. Přitom ale netuším, jak se můj fond jmenuje. Nakupuju a prodávám akcie přes Fio E-brokera. Obchoduji aktivně, takže vím stav svého portfolia a znám tituly, které držím. Nemám u nich ale stanovenou exitovou strategii.

Mimo investic neznám ani své náklady. Nevedu si žádný rozpočet a nestuduju ani bankovní výpisy. Chci analyzovat a optimalizovat své náklady a zamyslet se, kam investovat ušetřenou hotovost. První analýzu jsem si už udělal. O penězích se toho sám musím hodně naučit a proto dumám nad odbornou literaturou, ale baví mě i oddychové čtení. Píšu si stručný čtenářský deník.

A proč o tom píšu? Psaní mi pomáhá urovnat si myšlenky. A věřím, že mé úvahy mohou pomoct všem, kteří se chtějí ve světe peněz zorientovat tak jako já. Budu rád, když u každého článku vyjádříte svůj názor nebo mi napíšete na email ondra@sums.cz. Pletu se. A docela často. Budu rád, když mě opravíte nebo poučíte.

Jak investuju?

Fio e-broker

Primární akciové portfolio spravuju přes e-brokera Fio banky, kde mi vyhovuje nabídka českých dividendových titulů. Obsluha je snadná a poplatky přijatelné.

Fio e-broker

Degiro

Na jaře 2020 jsem si složil druhé akciové portfolio na platformě Degiro. Holandský broker je populární zejména díky velmi nízkým poplatkům.

Degiro

Bondora

Několik let jsem investoval na do p2p půjček prostřednictvím Bondory. Přestože to byla pro mě zisková zkušenost, vůbec mě tento druh investování nebavil a v roce 2018 jsem s ním skončil.

Bondora

© 2021 | RSS | ondra@sums.cz